Консультпункт

КОНСУЛЬТАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ

БЕЗПЕКА ДИТИНИ НА ДОРОЗІ   ТА  В ТРАНСПОРТІ

Виходячи з дому
Якщо біля під’їзду будинку можливий рух транспортних засобів, відразу зверніть на це увагу дитини і разом подивіться, чи не наближається до вас автомобіль, мотоцикл, мопед, велосипед.
Якщо біля під’їзду стоять транспортні засоби або ростуть дерева, що закривають огляд, призупиніть свій рух і озирніться: чи немає за перешкодою небезпеки.

Рухаючись тротуаром
·        Тримайтеся правого боку тротуару.
·        Не ведіть дитину по краю тротуару: дорослий повинен іти з боку проїзної частини.
·        Маленька дитина має йти поруч з дорослим, міцно тримаючись за руку.
·        Привчіть дитину, йдучи по тротуару, уважно спостерігати за виїздом з двору або з території підприємства.
·        Роз’ясніть дітям, що закидання проїзної частини (камінням, склом) і пошкодження дорожніх знаків можуть призвести до нещасного випадку.
·        Не привчайте дітей виходити на проїжджу частину, коляски та санки з дітьми везіть тільки по тротуару.
·        Під час пересування групи дітей навчайте їх іти в парі, виконуючи всі вказівки дорослих, які супроводжують групу.

Готуючись перейти дорогу
·        Зупиніться або сповільніть рух, огляньте проїзну частину.
·        Залучайте дитину до спостереження за обстановкою на дорозі.
·        Називайте свої рухи: поворот голови для огляду вулиці, зупинку для огляду дороги, зупинку для пропуску автомобілів.
·        Навчайте дитину розрізняти транспортні засоби, що наближаються.
·        Не стійте з дитиною на краю тротуару, оскільки транспортний засіб, проїжджаючи повз, може зачепити, збити, наїхати задніми колесами.
·        Зверніть увагу дитини на транспортний засіб, що готується до повороту, розкажіть про сигнали покажчиків повороту в автомобіля та в рухах мотоцикліста й велосипедиста.
·        Неодноразово показуйте дитині, як транспортний засіб зупиняється біля переходу, як він рухається за інерцією.

Переходячи проїзну частину дороги
·        Переходіть дорогу лише по пішохідних переходах або на перехрестях — по лінії тротуару, інакше дитина звикне переходити, де доведеться.
·        Йдіть тільки на зелений сигнал світлофора: дитина повинна звикнути, що на червоний і жовтий сигнали не переходять, навіть якщо немає транспорту.
·        Виходячи на проїзну частину, припиніть говорити; дитина повинна засвоїти, що під час переходу дороги розмови зайві.
·        Не поспішайте і не біжіть; переходьте дорогу завжди розміреним кроком.
·        Не переходьте дорогу навскоси, підкреслюйте і показуйте дитині щоразу, що йдете суворо поперек вулиці. Дитині потрібно пояснити, що це робиться для кращого спостереження за авто-, мототранспортними засобами.
·        Не виходьте на проїзну частину з-за транспортного засобу або з-за кущів, не оглянувши попередньо вулицю, і привчайте дитину робити так само.
·        Не поспішайте перейти дорогу, якщо на іншому боці ви побачили друзів, родичів, знайомих, потрібний автобус або тролейбус. Не поспішайте і не біжіть до них і донесіть до дитини, що це небезпечно.
·        Не починайте переходити вулицю, по якій рідко проїжджає транспорт, не подивившись навколо. Поясніть дитині, що автомобілі можуть несподівано виїхати з провулка, з двору будинку.
·        Переходячи проїзну частину по нерегульованому переходу в групі людей, привчайте свою дитину уважно стежити за початком руху транспорту, інакше вона може звикнути під час переходу слідувати за супутниками, копіюючи їх поведінку, не спостерігаючи за рухом транспорту.

Сідаючи і виходячи з громадського транспорту (автобуса, тролейбуса, трамвая і таксі)
·        Виходьте попереду дитини; маленька дитина може впасти, дитина постарше може вибігти з-за нерухомого транспорту на проїзну частину.
·        Підходьте для посадки до дверей транспортного засобу лише після повної його зупинки. Дитина, як і доросла людина, може оступитися і потрапити під колеса.
·        Не сідайте в громадський транспорт (тролейбус, автобус) в останній момент його відправлення — може притиснути дверима. Особливу небезпеку становлять передні двері, тому що можна потрапити під колеса транспортного засобу.
·        Навчіть дитину бути уважною в зоні зупинки — це небезпечне місце для дитини: автобус, що стоїть, скорочує огляд дороги в цій зоні, крім того, пішоходи тут часто поспішають і можуть випадково виштовхнути дитину на проїзну частину.

Очікуючи громадський транспорт
·        Стійте разом з дітьми тільки на посадкових майданчиках, а в разі їх відсутності — на тротуарі або узбіччі.

Коли автомобіль рухається
·        Привчайте дітей молодшого шкільного віку сидіти в автомобілі тільки на задньому сидінні, не дозволяйте сидіти поруч з водієм, якщо переднє сидіння не обладнане спеціальним дитячим сидінням. Дитяче автокрісло необхідне і на задньому сидінні, однак багато батьків зневажають цими рекомендаціями з безпеки. Поясніть дитині, що в разі різкої зупинки або зіткнення сила інерції кидає дитину вперед, і вона ударяється об вітрове скло або передню панель; цього досить, щоб дитина загинула або була сильно поранена.
·        Не дозволяйте малолітній дитині під час руху стояти на задньому сидінні: у разі зіткнення або раптової зупинки вона може перелетіти через спинку сидіння і вдаритися об лобове скло або передню панель.
·        Дитина повинна бути привчена до того, що першим з автомобіля виходить батько (мати), щоб допомогти зійти дитині і довести її до переходу або перехрестя.
·        Не дозволяйте дітям сидіти в автомобілі без нагляду.

Під час поїздки в громадському транспорті
·        Привчайте дітей міцно триматися за поручні, щоб у разі гальмування дитина не отримала травму від удару.
·        Поясніть дитині, що входити в будь-який вид транспорту і виходити з нього можна тільки тоді, коли він стоїть.